Norint būti sėkmingam, reikia talento ir sunkaus darbo, bet kas svarbiau? Jei jums įdomu, skaitykite toliau ir sužinokite!


Amerikiečių elektros lemputės išradėjas Tomas Edisonas kartą pasakė. "Genialumas - tai 1 % įkvėpimo ir 99 % sunkaus darbo." Ši citata tikriausiai yra žinomesnė už bet kurį Edisono išradimą. Daugeliui žmonių tai citata, pabrėžianti sunkaus darbo dorybę, ir dažnai ji yra sėkmės vilties grūdas, kai susiduriame su visomis savipagalbos knygomis, kuriose teigiama, kad nesėkmės priežastis yra pastangų stoka. Tačiau šią frazę galima interpretuoti ir taip, kad net ir dėdami 99 % pastangų, jei neturėsite 1 % įkvėpimo, jums nepavyks. Taigi, ko reikia, kad jums pasisektų: sunkaus darbo ar talento? 

Pirmiausia apsvarstykime tik vieno ar kito turėjimo pasekmes. Visų pirma, pastangos negarantuoja sėkmės. Pavyzdžiui, naujausiais duomenimis, JAV aukščiausiosios beisbolo lygos pirmosios komandos žaidėjai yra gerai apmokami - jų vidutinis atlyginimas siekia 4,25 mln. dolerių. Tačiau mažosios lygos žaidėjai, siekiantys patekti į pirmąją komandą, per metus uždirba tik 7 500 JAV dolerių. Ar galime teigti, kad daugelis šių žaidėjų, dešimtmečius lakstančių po antrąją ir trečiąją lygas ir gaunančių mažesnį nei vidutinį atlyginimą, dirbo mažiau nei jų kolegos iš pirmosios lygos? Tai dažnas reiškinys mūsų visuomenėje, net jei nebūtinai profesionaliame sporte. Tačiau taip pat klaidinga manyti, kad talentas yra sėkmės garantas. Taip yra todėl, kad daugelis žmonių, kurie jaunystėje pastebimi dėl savo talento, dažnai pasirodo esą ne ką geresni už vidutinį žmogų.

Galiausiai sėkmę lemia ne vien sunkus darbas ar talentas, svarbu ir viena, ir kita. Tačiau tai nereiškia, kad negalime atsakyti į klausimą, kas svarbiau: sunkus darbas ar talentas? Apibendrindamas norėčiau pasakyti, kad, mano nuomone, sunkus darbas yra svarbesnis už talentą. Tam yra kelios priežastys, bet viena iš jų yra ta, kad, mano nuomone, talentas galiausiai atrandamas sunkiu darbu. Dauguma žmonių, išgirdę žodį "talentas", paprastai galvoja apie žmones, turinčius ypatingų gabumų, pavyzdžiui, jaunystėje sprendžiančius sudėtingus matematikos uždavinius be jokio formalaus pasirengimo arba puikiai grojančius muzikos instrumentu. Tačiau labai nedaug žmonių yra taip apdovanoti, o jų prigimtiniai gebėjimai nebūtinai yra jų sėkmės pagrindas. Veikiau jie tiki, kad nuolat stengdamiesi gali nustatyti savo talentus - sritis, kuriose įdėdami tiek pat pastangų gali pasiekti geresnių rezultatų nei kiti, ir išsiskirti iš minios.

Taigi, jei norite, kad jums pasisektų, turite sunkiai dirbti. Tai nereiškia, kad "jei pakankamai stipriai norėsite ir pakankamai daug dirbsite, jūsų svajonės išsipildys", bet veikiau tai, kad "jūsų pastangos turėtų būti šiek tiek nukreiptos", t. y. jei nesate patenkinti savo pastangų rezultatais, reikėtų apsvarstyti galimybę žengti žingsnį atgal ir paieškoti naujos krypties, nes pasiduoti ir nesistengti dar labiau gali būti, kaip kai kas sako, pasidavimas sėkmei, bet tai taip pat gali reikšti, kad jūsų talentas nėra pakankamas, kad ateityje jums sektųsi. Todėl, jei per tą laiką po pasidavimo galite pasistengti atrasti savo talentą, galėsite šiek tiek priartėti prie sėkmės.